SAGATAVOŠANĀS SAULEI
Iesauļota āda ir labākā aizsardzība pret saules gaismu. Priekšrocība sauļojoties solārijā, ir kontrolēta un precīzi noteikta saules deva ikvienam ādas tipam. Modernie solāriji no dabīgās saules atšķiras ar ādai labvēlīgāku UVA un UVB staru attiecību.
Jau neliels UVB staru daudzums vai augsta UVA staru intensitāte ādas īpašajās iedeguma šūnās, melanocītos, sekmē pigmenta veidošanos (melanoģenēzi). Izveidojušies pigmenti apmēram no divām līdz piecām dienām ādas virsmā palielinās un UVA staru iedarbībā, ar asinīs esošā skābekļa palīdzību, pakāpeniski kļūst tumšāki. Līdz ar to rodas iedegums, kas izskatās dabisks un svaigs. Regulāri sauļojoties, ādas brūnums kļūst arvien intensīvāks, ādas virskārta (epiderma) sabiezinās un veido aizsargslāni pret saules gaismu. Tādā veidā āda veido savu dabisko aizsardzību pret sauli. Jūs varat iegūt ādas īpašo gaismas aizsardzības faktoru no ceturtā līdz astotajam līmenim. Uzmanīgi sauļojoties, iespējams samazināt vai pavisam izvairīties no esošas alerģijas pret sauli.
SAUĻOŠANĀS IETEIKUMI
o Vienmēr ievērojiet Jūsu ādas tipam atbilstošos, ieteiktos sauļošanās laikus. Tādā veidā pakāpeniski iegūsiet saudzīgu un intensīvu iedegumu.
o Dažas stundas pirms sauļošanās notīriet grimmu un kosmētiku. Sauļojieties solārijā tikai vienu reizi dienā un izvairieties no sauļošanās dabīgajā saulē tajā pašā dienā.
o Ja Jums ir ādas pigmenti, konsultējieties ar ārstu, vai drīkstat sauļoties saulē vai solārijā.
o Sauļojoties solārijā, vienmēr lietojiet aizsargbrilles.
o Reizi gadā atpūtiniet ādu no sauļošanās, nelietojot solāriju vismaz četras nedēļas.
o Konsultējieties ar ārstu, ja lietojat medikamentus, tie var ietekmēt ādas jutīgumu pret saules gaismu.
o Pirms sauļošanās neaizmirstiet noņemt rotaslietas, tā Jūs izvairīsities no iespējamām alerģiskām reakcijām un neglītām svītrām.
o Sauļošanās efektivitāte ir atkarīga no lampām, ar kurām ir aprīkots solārijs. Augstāks UV staru līmenis nosaka augstāku UVB staru līmeni, līdz ar to jāizvēlas īsāks sauļošanās laiks, savukārt, jo zemāks UV staru līmenis, jo ilgāku sauļošanās laiku jāizvēlas.
BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI
Jautājums
Vai sauļojoties solārijā es varu lietot kontaktlēcas, un saules aizsargbrilles ir tiešām tik svarīgas?
Atbilde
Lai aizsargātu jutīgo ādu ap acīm, sauļojoties vienmēr jālieto UV necaurlaidīgas aizsargbrilles, kuras Jums piedāvā solāriju studijā. Personām, kurām ir operētas acs lēcas, obligāti jālieto aizsargbrilles. Aizverot acis, un lietojot aizsargbrilles, UV stari nevar sasniegt ne aci, ne lēcu. Karstums, kas rodas solārijā, tomēr var izraisīt vieglu acu sausumu. Tāpēc kontaktlēcu lietotājiem jālieto acu pilieni, kurus ieteicis ārsts.
Jautājums
Kā man pareizi jākopj āda, lietojot solāriju?
Atbilde
Pirms sauļošanās savlaicīgi notīriet grimu, resp., noņemiet kosmētiku un smaržas. Saules aizsarglīdzekļi nav piemēroti solārijam. Pēc sauļošanās lietojiet After Sun Lotion (losjons pēc sauļošanās).
Jautājums
Vai es drīkstu sauļoties grūtniecības laikā?
Atbilde
Ja grūtniecība ir normāla , solārijs nav kaitīgs. Tomēr, ņemot vērā grūtniecības posmu, vajadzētu izvairīties no vispārējas ķermeņa noslogošanas ar ilgu sauļošanās laiku (nepieciešamības gadījumā konsultēties ar ārstu).
Jautājums
Cik bieži drīkst apmeklēt solāriju?
Atbilde
Ir ieteicamas apmēram 50 sauļošanās reizes gadā dabiskajā saulē un solārijā. Starp sauļošanās reizēm būtu jāietur vismaz 48 stundu pauze. Par nopietnu saules apdegumu, var spriest tikai pēc 12-24 stundām. 24 stundu laikā pēc sauļošanās ir iespējams novērot netīšu ādas apsārtumu, kas pēc neilga laika vairs nav sajūtams.
Jautājums
Vai ar UV stariem var samazināt ādas slimības?
Atbilde
Ar UV stariem var samazināt dažas ādas slimības, piemēram, zvīņēdi, neirodermītu vai akni. Vairākos gadījumos var pamanīt ādas izskata uzlabošanos. Tomēr terapijas izvēle vienmēr ir ārsta prioritāte.
Jautājums
Vai sauļošanās solārijā var palīdzēt depresijas ārstēšanā?
Atbilde
Dažiem cilvēkiem vienkārši vajag vairāk gaismas nekā citiem, lai organisms kārtīgi darbotos. Sauļojoties saulē vai solārijā veidojas endorfīnie hormoni, ko sauc arī par “laimes hormoniem.” Cilvēki, kuri uzturas saules gaismā, bieži jūtas laimīgāki un dzīvespriecīgāki.
Jautājums
Kā darbojas UV-A stari un UV-B stari?
Atbilde
Jau niecīgs UV-B staru daudzums stimulē melanocītu atjaunošanos, tas nozīmē , rodas vairāk pigmentus veidojošās šūnas. Pēc tam UV-A un skābeklis asinīs šos pigmentus padara tumšākus. Šis process rada ilgstošu iedegumu un ir nozīmīga aizsardzība pret gaismu.
Jautājums
Kāpēc ir svarīgs noteikts pamata iedegums un kā man vislabāk sagatavoties vasaras atvaļinājumam?
Atbilde
Mērens UV staru daudzums palīdz, piemēram, ādā izveidot aizsargbarjeru pret pārmērīgi stipru UV gaismu. Ādu ietekmējošie UV-B stari ierosina melanīna veidošanos, kas ieskauj šūnas kodolu un tādējādi aizsargā DNS. Turklāt UV-B stari sabiezina ādas virskārtu (epidermu jeb ārējo ādas slāni) un novērš, ka UV gaisma neierobežoti var iekļūt dziļākajos ādas slāņos.
Sauļošanās solārijā ir lietderīga sagatavošanās vasaras atvaļinājumam. Tomēr lēnām! Nekad nepieļaujiet saules apdegumu. Vajadzīgas apmēram 3-4 nedēļas. Šādi, ņemot vērā devas, tiek izveidots gaismas aizsardzības faktors no 4 līdz 8. Šajā laikā iesakām sauļoties vienreiz līdz divreiz nedēļā.
Jautājums
Vai pēc sauļošanās solārijā drīkst iet saunā un otrādi?
Atbilde
Būtībā – jā. Tomēr vajadzētu ņemt vērā, lai kopējā slodze (piemēram, asinsritei) nebūtu pārāk augsta.
Jautājums
Vai sauļojoties solārijā var iegūt venēriskās slimības vai AIDS?
Atbilde
Slimības, kuras var iegūt dzimumceļu sakaros, var izplatīties tikai apmainoties ar ķermeņa šķidrumiem. Sauļojoties solārijā, šī apmaiņa nenotiek.
Jautājums
Kā solārijā tiek nodrošināta nevainojama higiēna?
Atbilde
Pirms lietošanas solārijs tiek tīrīts ar vieglu dezinfekcijas līdzekli. Speciāli solārijiem ir izstrādāti dezinfekcijas līdzekļi, kas ļoti ātri samazina mikrobu skaitu.
Jautājums
Kāpēc ar laiku iedegums zūd?
Atbilde
Ādas pigmentācija notiek ādas ārējā slānī, epidermā. Ik pēc 28 līdz 30 dienām visas ādas šūnas tiek aizvietotas. Ādas virsējā slānī esošās šūnas dalās un aizceļo uz virsmu. Tur tās pakāpeniski atmirst un nolobās. Atkārtoti sauļojoties ar UV gaismu, iedegums var saglabāties.
Jautājums
Ko saprot ar jēdzienu “ādas tips”?
Atbilde
Ādas tipu nosaka pēc ādas apdegumu un/vai iedeguma intensitātes. Vairumam solāriju apmeklētāju ir II, III vai IV ādas tips. Cilvēki ar I (albīnu) un VI (afroamerikāņu) ādas tipu parasti neizmanto solāriju. Ādas tipu nevar ietekmēt vai izmainīt ārēji faktori, tas ir iedzimts. Precīzi noteikt savu ādas tipu Jūs varat, piemēram, ar Ergoline IQ ierīci.
Jautājums
Kā pareizi sauļoties?
Atbilde
Pareizi sauļoties nozīmē darīt to mēreni un pakāpeniski. To darot, jāņem vērā Jūsu ādas tips un nedrīkst pārsniegt ieteicamo sauļošanās ilgumu. Dažādas institūcijas (citu starpā arī Federālā veselības aģentūra) iesaka ievērot 48 stundu sauļošanās intervālu. Ādas apsārtumu vai saules apdegumu var pamanīt tikai pēc 12-24 stundām. Divas sauļošanās reizes 24 stundu laikā netīši var izraisīt ādas apsārtumu. Ar 8-10 UV sauļošanās reizēm solārijā vispār var sasniegt optimālu iedeguma rezultātu.
Jautājums
Vai pēc sauļošanās pārtraukuma man atkal jāsāk viss no sākuma?
Atbilde
Jā. Pēc ilgāka sauļošanās pārtraukuma pirmajā sauļošanās reizē vajadzētu ievērot Jūsu ādas tipam ieteicamo maksimālo sauļošanās ilgumu. Nākamā sauļošanās reize varētu būt ātrākais pēc 48 stundām.
Jautājums
Vai sauļošanās ir kaitīga bērniem un jauniešiem?
Atbilde
Personām ar 1. ādas tipu un bērniem nav ieteicams sauļoties solārijā. Tā kā bērnu ādas aizsardzības spējas pret UV stariem vēl nav pilnīgi nostiprinājušās, viņi varētu sākt sauļoties, saņemot speciālista konsultāciju, līdz ar pubertātes iestāšanos.